Szukasz pracy i nie ma efektów? Chcesz zmienić pracę i potrzebujesz CV? A może po prostu chciałbyś odświeżyć swoje dokumenty aplikacyjne? Jeśli któregokolwiek z tych pytań pojawiło się w Twojej głowie, to znak, że czas pomyśleć o nowym życiorysie. No tak, tylko jak napisać profesjonalne CV?
Od czego zacząć?
Na początek skup się! Podstawowe znaczenie w dobrze napisanym CV ma nie tylko nasze wykształcenie, ale również doświadczenie zawodowe i posiadane kwalifikacje. Nawet jeśli jesteś studentem i nie masz bogatego doświadczenia zawodowego, jesteś w stanie napisać wartościowe CV. Jak to zrobić?
Po pierwsze doświadczenie. Zastanów się, gdzie pracowałeś i jakie obowiązki wykonywałeś na co dzień. Pomyśl o tym, czy miałeś jakieś praktyki, staże, a może brałeś udział w wolontariacie lub innych akcjach. Nie myśl o tym, czy była to umowa zlecenie, o dzieło czy może praca sezonowa przy zbieraniu truskawek. Każde doświadczenie zawodowe czegoś uczy. Zastanów się, jakie umiejętności zdobyłeś dzięki dotychczasowemu zatrudnieniu. Jeśli nie posiadasz zbyt dużego doświadczenia zawodowego, zastanów się, może podczas studiów brałeś udział w jakichś ciekawych projektach.
Po drugie wykształcenie. Przygotuj dokumenty potwierdzające nabyte kwalifikacje. Chodzi tutaj nie tylko o studia wyższe, ale również o wszelkie kursy i szkolenia, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne. W zależności od stanowiska, na jakie aplikujesz, ważne są także ukończone technika i szkoły zawodowe, dzięki którym masz wyuczony zawód w kieszeni.
Po trzecie umiejętności. Zastanów się, w czym jesteś dobry. Znasz dobrze języki obce, a może biegle posługujesz się oprogramowaniem komputerowym? Posiadasz czynne prawo jazdy albo inne kwalifikacje stricte o charakterze branżowym, takie jak na przykład obsługa wózków widłowych? Pomyśl o tym, które z nich wpisują się w charakter stanowiska, na które aplikujesz. Dobierz te, które staną się Twoim atutem.
Po czwarte zainteresowania. Pokaż pracodawcy, że też jesteś człowiekiem! I pamiętaj, że pracodawca czy rekruter także nim jest. Wbrew pozorom to też są elementy, które wyróżniają kandydatów. Nie każdy bowiem „czyta książki, słucha muzyki i ogląda filmy”. Pewne pasje przemawiają za nas samych, a wskazanie ich w CV często mówi więcej o człowieku, niż z pozoru się wydaje.
Przykuj uwagę pracodawcy!
Czy wiesz, że średnio przy każdej rekrutacji ponad 80% CV ląduje w koszu? Zadbaj o to, aby Twoje CV wyróżniało się na tle innych kandydatów. Najczęściej popełnianym błędem kandydatów jest uniwersalne CV, jedno jedyne stworzone dla wszystkich i na każde stanowisko. Nigdy, przenigdy nie rozsyłaj jednego CV na wiele ofert pracy. Taka polityka nigdy nie zdaje egzaminu. Jak zatem przykuć uwagę rekrutera?
Oprawa graficzna
Wydaje się, że nie jest to najistotniejszy element profesjonalnego CV. Tymczasem każdy proces rekrutacyjny rozpoczyna się od szybkiego przeglądania ofert kandydatów. Na co więc w pierwszej chwili zwraca uwagę oko rekrutera? Oczywiście na szatę graficzną! Podstawową sprawą jest estetyczny wygląd dokumentu. Pamiętaj, że Twoje CV powinno być dopasowane do stanowiska, na które aplikujesz i spersonalizowane specjalnie pod nie. Zadbaj o to, aby odpowiednio rozmieścić w CV wszystkie sekcje. Koniecznie miej na uwadze, że dokument ten nie może być przeładowany treścią. Nie zapomnij też o umieszczeniu aktualnego zdjęcia. Pamiętaj tylko, że nie może to być pierwsza lepsza fotografia. Warto też pomyśleć o tym, aby dobrać kolorystykę szaty graficznej do Twojego zdjęcia.
Część merytoryczna
Nie zapomnij o tym, aby sprawdzić merytoryczną poprawność informacji zawartych w Twoim CV. Niedopuszczalne są jakiekolwiek błędy językowe, które sprytne oko rekrutera wychwyci od razu. Treść zawarta w CV musi być jasna i przejrzysta. Zadbaj o to, aby odpowiednio zareklamować się pracodawcy. Pokaż się jako specjalista w określonej dziedzinie. Zwróć uwagę na informacje zawarte w ofercie pracy, na którą aplikujesz. Wykorzystaj je i spersonalizuj swój życiorys. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zamieszczać w CV swojej daty urodzenia ani stanu cywilnego. Czasy podawania takich informacji dawno minęły, a ich prezentowanie stawia kandydata w złym świetle. Zamiast tego skonstruuj profil zawodowy i umieść go w górnej części CV. Powinna to być zwięzła treść, która jako pierwsza zostanie zauważona przez rekrutera. Pamiętaj, że dobry życiorys mieści się na maksymalnie 2 stronach, nie musisz koniecznie wciskać wszystkiego na jedną.
W procesach rekrutacyjnych nadal to właśnie CV odgrywa kluczową rolę. Zadbaj o jego profesjonalne przygotowanie i zwiększ swoje szanse na udaną rekrutację! Jeśli stworzenie spersonalizowanego dokumentu sprawia Ci trudność, zawsze możesz zgłosić się do mnie 🙂