List motywacyjny to największa zmora kandydatów poszukujących pracy. Większość ludzi wykorzystuje darmowe wzory znalezione w Internecie, przez co później podczas procesu rekrutacyjnego prawie 90% ląduje w koszu. Zdarza się też, że aplikując na określone stanowisko pracy, kandydaci wysyłają tylko CV w nadziei na to, że rekruterowi umknie ten mankament. Zapewniam was, że każdy rekruter w lot zorientuje się, że nie ma przed sobą kompletu wymaganych dokumentów aplikacyjnych, a tym samym z marszu odrzuci nierzetelnego kandydata. Skoro już trzeba napisać list motywacyjny, to jak to zrobić? Zobaczmy.
Jaki jest cel listu motywacyjnego?
Zacznijmy od tego, jaki w ogóle jest cel pisania takiego dokumentu. List motywacyjny pełni rolę dopełnienia informacji podanych w CV. Ma on sprawić, że rekruter lub bezpośrednio pracodawca skupi uwagę na kandydacie. Skuteczny list motywacyjny zaintryguje i zachęci do wysłania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Z czego składa się list motywacyjny?
Odpowiednio napisany list motywacyjny składa się z kilku elementów. Podstawową sprawą jest umieszczenie danych kontaktowych kandydata. Należy też zwrócić uwagę na informacje dotyczące pracodawcy. Pamiętajcie, że tak samo jak każda inna korespondencja – list ten jest kierowany do konkretnej osoby czy instytucji w związku z określoną sprawą. Należy zatem odpowiednio go zaadresować. Tyle o podstawach. Przejdźmy do treści. Profesjonalny list motywacyjny składa się ze wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. We wstępie kandydat powinien wskazać swoją motywację do zmiany obecnego zatrudnienia. W tym miejscu warto skupić się na tym, co powoduje, że chcemy aplikować akurat do tego pracodawcy i jakie korzyści będzie miała firma, zatrudniając nas. Rozwinięcie ma na celu przybliżenie pracodawcy osoby kandydata. To miejsce, w którym należy opisać swoje codzienne obowiązki zawodowe i uwzględnić sukcesy. Jeśli jesteś studentem lub świeżo upieczonym absolwentem i nie posiadasz doświadczenia zawodowego, możesz tutaj opisać swoje doświadczenia ze studiów, udział w projektach lub wolontariatach. W dalszej części rozwinięcia kandydat powinien pokazać pracodawcy swoje kompetencje miękkie, czyli po prostu pokazać, jakim jest człowiekiem i dlaczego pozytywnie wpłynie to na firmę, do której aplikuje. Oczywiście każdy list kończy się krótkim akapitem odnoszącym się do chęci odbycia spotkania rekrutacyjnego. Brzmi trudno?
Czego nie robić, pisząc list motywacyjny?
Pod żadnym pozorem nie należy pisać jednego listu motywacyjnego, który następnie będzie wysyłany na dziesiątki ogłoszeń o pracę. To nigdy nie zdaje egzaminu. List motywacyjny powinien być napisany pod konkretne stanowisko. Rozpoczynając konstruowanie listu motywacyjnego, zwróćcie uwagę na opis interesującej was oferty pracy. Znajdziecie w niej wiele podpowiedzi odnośnie oczekiwań pracodawcy wobec kandydata. Wykorzystajcie je. List motywacyjny ma pokazać kandydata jako idealnego na to właśnie stanowisko. Pamiętajcie również o tym, aby zachować poprawną stylistykę zdań i wyeliminować wszystkie błędy ortograficzne i interpunkcyjne.
Profesjonalny i skuteczny list motywacyjny to prezentacja indywidualizmu kandydata idealnie pasującego na konkretne stanowisko. Wiecie już, jak napisać taki dokument, zatem do dzieła! A jeśli macie z tym jakiś problem, zawsze możecie zgłosić się do mnie 🙂