Transkrypcje nagrań, podobnie jak wszystkie usługi, posiadają swoje zaplecze techniczne. Taką mikro wiedzę, którą po prostu trzeba posiadać, żeby nie dać się zaskoczyć klientowi. W końcu klient nasz pan, a celem pracy transkrybenta jest jak najwierniejsze odwzorowanie odsłuchiwanego nagrania, transkrypcja stanowi przecież dokładny zapis tekstowy zarejestrowanych rozmów. Zgadniecie, jakie są podstawowe kwestie techniczne, o których żaden transkrybent nie powinien zapomnieć?
Bądź na bieżąco z nowinkami technicznymi
Każdego dnia, bezustannie na rynku pojawiają się nowe technologie, które powodują, że stare nośniki informacji odchodzą do lamusa. Pamiętacie jeszcze kasety magnetofonowe albo kasety VHS? Właśnie. Obecnie najwięcej nagrań przechodzących przez ręce transkrybenta stanowią nagrania dyktafonowe utrwalone na różnych nośnikach: standardowych dyktafonach, telefonach komórkowych, w formacie mp3, mp4 czy innych na nośnikach iPhone’o-podobnych. Sądy korzystają z własnej technologii rejestrowania audio-wideo podczas rozpraw. W każdej chwili może się pojawić kolejna forma utrwalenia dźwięku, z którą transkrybent powinien jak najprędzej się zaznajomić. Pamiętaj, bądź na bieżąco z nowinkami technicznymi, szczególnie w kontekście cyfrowego zapisu i odtwarzania informacji.
Nie zapominaj o starszych urządzeniach rejestrujących dźwięk
Idąc z duchem czasu, większość klientów zgłasza się do transkrybenta z nowoczesnymi i popularnymi aktualnie nośnikami informacji. Ale zdarzają się i tacy, którzy potrzebują wykonać transkrypcję nagrania utrwalonego na kasecie magnetofonowej albo kasecie VHS. Niby nic wyjątkowego, tylko czy posiadacie jeszcze sprzęt do ich odtworzenia?
Korzyści z cyfrowej formy zapisu dźwięku
- wyższa jakość dźwięku niż w zapisach analogowych
- duża ilość danych jest możliwa do zarchiwizowania w pamięci masowej
- łatwość udostępniania informacji
- zwiększenie wydajności pracy
- obniżenie kosztów
Poznaj najpopularniejsze formaty zapisu cyfrowego
Zawsze starajcie się pamiętać i przekazywać innym, by ustawiać jak najlepszą jakość nagrania na urządzeniu rejestrującym. Nie przejmujcie się wagą multimediów, jakość nagrania jest ważniejsza niż wielkość pliku audio-wideo. To ona ma bezpośredni wpływ na czas pracy transkrybenta podczas spisywania nagrania, co z kolei przenosi się na koszt wykonania transkrypcji. W miarę możliwości unikajcie stosowania zapisów w formacie *amr, zwykle nagrania w tym formacie mają najniższą możliwą jakość i często są całkowicie bezużyteczne.