Czy wiecie, że z wykształcenia jestem archiwistą? Kilka dni temu na moment wróciłam do tej specjalności, kiedy koleżanka „po fachu” przyszła do mnie z merytorycznym pytaniem. Naszła mnie wtedy taka myśl, że choć zawodowo zajmuję się zupełnie czymś innym, to jednak transkrypcja nagrań również może służyć jako narzędzie w procesie archiwizacyjnym. I dzisiaj króciutko o tym.
Czym jest archiwizacja?
Archiwizacja danych czy dokumentów to proces, który ma na celu ich uporządkowanie, zabezpieczenie i odpowiednie przechowywanie. Wydaje się to proste, ale w przypadku dokumentacji istnieje szereg przepisów odpowiadających specyfice dokumentów. Jedne są przechowywane przez 5 lat, inne przez 10, jeszcze inne 25 lub 50. Można także trafić na dokumentację kategorii A, co w praktyce oznacza, że są to materiały wieczystego przechowywania, o szczególnej wartości historycznej. Niekiedy sklasyfikowanie dokumentacji do odpowiedniej kategorii przechowywania nie jest wcale takie oczywiste, ale nie będziemy się dzisiaj nad tym rozwodzić.
Transkrypcja nagrań jako cenny materiał źródłowy
W XXI wieku, kiedy niemalże wszystko jest już zapisywane na nośnikach cyfrowych, wydawać by się mogło, że transkrypcja nagrań przestaje mieć znaczenie. Tymczasem rzecz ma się odwrotnie. Z usług transkrypcyjnych bardzo często korzystają różni badacze, naukowcy, prawnicy, lekarze i wiele innych osób. Przekształcenie nagrania do pliku tekstowego daje im możliwość szczegółowej pracy nad spisanymi treściami. Taki materiał, opatrzony oryginalnymi notatkami, staje się szczególnie cennym materiałem źródłowym, o który warto się zatroszczyć.
Rola transkrypcji nagrań w procesie archiwizacji
Najczęściej usługi transkrypcji nagrań dotyczą różnego rodzaju wywiadów. Mają one kluczowe znaczenie w prowadzonych projektach badawczych, a po upływie odpowiedniego czasu stają się materiałami o znaczeniu historycznym. Z punktu widzenia badaczy zniszczenie transkrypcji wywiadów byłoby niepowetowaną stratą. Stanowią one bowiem kopię istotnych informacji w formie spisanej, jednocześnie dającą możliwość dostępu do treści w dowolnym momencie, czego nie można powiedzieć o samym nośniku audiowizualnym. Zawsze bowiem istnieje ryzyko, że z jakiegoś powodu nie będzie można go otworzyć. Transkrypcje nagrań stanowią więc cenny materiał badawczy, a zarazem są kopią zapasową oryginalnych zapisów audiowizualnych.