Bycie freelancerem, podobnie jak wszystko inne, ma swoje wady i zalety. Praca w domu nie dla każdego okazuje się korzystnym wyborem drogi zawodowej, dlatego warto wcześniej zastanowić się, czy na pewno jesteśmy na nią zdecydowani i czy jesteśmy pewni, że to dla nas odpowiednia forma pracy. Mając na uwadze dylematy towarzyszące podejmowaniu takiej decyzji (wciąż pamiętam własne rozterki ;-)), dzisiaj opowiem wam co nieco o zaletach pracy w domu.
1. Sam jesteś sobie szefem
Czy nie brzmi to świetnie? Sam decydujesz, czym i kiedy się zajmujesz. To od Ciebie zależy, ile czasu będziesz pracować i jakie zlecenia będziesz wykonywać. Nikt niczego Ci nie narzuci. Pamiętaj tylko, że może to być równia pochyła. Możesz pracować mniej, ale i zarobki będą wówczas mniejsze, a odrzucając od początku co drugie zlecenie, może szybko się okazać, że nie masz za co żyć. Postępuj rozważnie, a okaże się, że jesteś dla siebie najlepszym szefem!
2. Wybierasz sobie klientów
Ty i tylko Ty masz wpływ na to, z kim chcesz pracować. Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z jakimś klientem, po prostu odpuść. Czasami nie warto na siłę wywarzać drzwi. Zamiast trwonić w ten sposób swoją energię i czas, możesz rozejrzeć się za innymi klientami, z którymi dogadasz się bez trudu, albo za takimi, z którymi od razu poczujesz chemię i obie strony skorzystają na współpracy.
3. Sam ustalasz harmonogram pracy
Nie ma nikogo, kto narzuci Ci pracę po godzinach, bo zbliża się koniec terminu projektu albo pani Iksińska poszła na urlop i zespół się nie wyrabia z zadaniami. Koniec z tym! Sam jesteś odpowiedzialny za swój harmonogram pracy. Dobierasz zlecenia, ustalasz terminy realizacji i orientujesz się w tym, ile czasu zajmie Ci wykonanie danego zadania. Wszystko razem składa się na Twój harmonogram pracy. Nikt nie każe Ci wyrabiać nadgodzin, chyba że sam tego zechcesz.
4. Wolne wtedy, kiedy tego chcesz
Z pewnością nieraz zdarzyła się wam albo waszym znajomym sytuacja, że szef nie zgodził się na udzielenie urlopu, ponieważ zbliża się termin projektu, zespół się nie wyrabia, będzie nowy ważny klient albo inne podobnego rodzaju hece. Jako freelancer, nigdy nikomu nie będziesz się tłumaczył z tego, że chcesz mieć dzień, tydzień albo więcej wolnego! Sam o tym decydujesz.
5. Elastyczny grafik
Zawsze drażniło mnie robienie zakupów popołudniu. Ciebie też? Jako freelancer, pozbędziesz się tego problemu! Czy wiesz, że najmniej ludzi w sklepach jest między godziną 11 a 12? To dlatego, że większość jest jeszcze w pracy! Jako freelancer, jesteś elastyczny i możesz w tym cudownym czasie załatwić wszystkie swoje sprawy na mieście i oszczędzić wiele czasu i nerwów. Polecam gorąco! 😉
Zostanie freelancerem powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Bardzo łatwo rzucić etat, tylko co potem? Dlatego rozkładam ten temat na kilka części, żeby dać wam szansę na to, by dobrze przeanalizować poszczególne fragmenty. Zwracam tu waszą uwagę na pewne zalety pracy freelancera, w następnej części opowiem wam jeszcze o kilku.