W pierwszej części tego tekstu (tutaj) mogliście przeczytać o kilku zaletach pracy w domu. Dzisiaj daję wam kolejnych 5 przykładów na to, że warto czasami pomyśleć o tym, by zostać freelancerem. Sprawdźcie sami, czy odpowiadałaby wam taka praca.
6. Zarabiasz tyle, ile chcesz zarobić
Pensja etatowa ma to do siebie, że nie wzrasta. Czasami zdarza się jakiś awans czy podwyżka, ale zwykle długo się na nią czeka i nie wpływa ona znacząco na stan portfela. Dla freelancera nie ma czegoś takiego, jak górna granica zarobków albo stała pensja. Tutaj wszystko zależy od Ciebie. Pracujesz tyle, ile chcesz pracować, bierzesz zlecenia, które chcesz wykonać i zarabiasz tyle, ile chcesz zarobić.
7. Komfort pracy
Zapomnij o typowej pracy biurowej pośród licznych współpracowników, którzy Cię rozpraszają. Każdy freelancer znajdzie dla siebie idealne miejsce do pracy. Dla jednych będzie to strefa biurowa w domu, wygodny fotel, leżak na tarasie albo ulubiona kawiarnia, dla innych biblioteka miejska albo ławka w parku. Tak czy owak, możesz dopasować do siebie swoje miejsce pracy. Nigdzie nie będziesz się czuć bardziej komfortowo.
8. Koniec stresu związanego z utratą pracy
W życiu każdego freelancera przychodzi taki czas, kiedy zostaje on bez zleceń. To naturalna kolej rzeczy. Na szczęście stan ten trwa zwykle przejściowo i nie ciągnie się zbyt długo. Zawsze można postarać się zdobyć nowych klientów, poszukać innych zleceń. Jako etatowiec, gdzieś tam podświadomie możesz obawiać się utraty pracy i zasilenia rynku bezrobotnych. Jako freelancer, nie doświadczysz takich obaw.
9. Zadbasz o swoje zdrowie
Mniej stresu i nerwów to lepsze samopoczucie! Poza tym jako freelancer masz czas i możliwości, by naprawdę jeść regularne posiłki, przygotowywać odpowiednie potrawy i nie spieszyć się podczas jedzenia. Nie stykasz się też z taką ilością ludzi jak dotychczas, więc zmniejsza się ryzyko złapania jakiegoś przeziębienia czy innego wirusa.
10. Rozwój zawodowy
Teraz Ty sam możesz zadbać o to, by rozwijać się w odpowiednim dla siebie kierunku. Wiesz już, co chcesz robić? Wiesz, w jakim kierunku chcesz iść? Masz możliwości, by to osiągnąć. Nikt już nie wyśle Cię na nudne szkolenie z zakresu Twoich zadań biurowych, które w ogóle Cię nie interesują. Sam kierujesz swoim rozwojem zawodowym i osobistym.
Zalet pracy freelancera jest o wiele więcej. Nie będę jednak ich wszystkich omawiać, bo ten post rozszerzyłby się do ponadstandardowych rozmiarów. Pamiętajcie tylko, że życie freelancera nie składa się z samych zalet. Ma również sporo wad, o których będziecie mogli przeczytać w następnej części tego tekstu.